Blog

Správny postoj, Zuzana Balejová, Vitalclinic

Správne dýchanie, správny postoj a správne sedenie sú základné a nevyhnutné návyky, ktoré by sme mali ovládať všetci, bez ohľadu na povolanie (sedavé či aktívne) či zaťaženie nášho tela. Dnes by som vám rada priblížila správny postoj.

Začnime od nôh:
Stojíme na celej ploche nôh, prsty sú uvoľnené. Využívame tri oporné body, a to pod palcom, pod malíčkom a pätou. Váha tela je tým pádom rozložená rovnomerne medzi týmito troma bodmi. Vidíte, takto:
ploska_nohy

Stoj mierne rozkročmo na šírku panvy. Kolená smerujú rovno, prípadne mierne smerom von, nie dnu. Kolená by mali byť voľné v kĺboch, mierne pokrčené. Panva je v nulovej pozícii. Ani podsadená, ani vysadená.

Pokračujeme nastavením trupu, ramien a dýchaním:
Trup je napriamený. Dýchanie by malo mať 3 trojdimenzionálny rozmer:

- predozadné
- vertikalné (zdola nahor)
- horizontálne (do spodných oblúkov rebier)

Brucho by sme nemali ani sťahovať ani vypučiť. Pri prehĺbenom dýchaní sa snažíme zo začiatku voľne nadýchnuť do (3D) rozmeru, a pri výdychu nasmerujeme dych dolu do spodnej časti brucha, kde sa snažíme aktivovať - spevniť spodnú a bočné časti brucha z hĺbky, pričom rebrá sa pri výdychu kĺžu smerom dolu aby neostali vyklenuté. Ramená zostávajú voľné vo svojej šírke, lopatky ťaháme šikmo dolu, aby sa „nalepili“ na hrudník zozadu, tým dosiahneme, aby ramená boli napriamené a ťaháme ich smerom nadol.

Správny postoj ukončíme nastavením hlavy:
Predstavíme si, akoby sme na hlave mali povrázok, za ktorý nás niekto ťahá rovnomernou silou priamo hore, pričom mierne zatiahneme bradu, tak aby sme ju nemali v predsunutom držaní. Zo začiatku sa možno budete cítiť ako robot, ale po čase si zvyknete, pričom to už nebudete vnímať ako niečo neprirodzené, ale práve naopak budete sa cítiť vznešenejšie a hlavne pocítite úľavu od bolesti za krkom a v bedrovo-krížovej oblasti.

Takto ÁNO:                                    
spravny_postoj_najlepsi_fyzioterapeut_zuzana_balejova

Takto NIE:

nespravny_postoj_najlepsi_fyzioterapeut_zuzana_balejova

Časté chyby:
Keď ľudia stoja, často pozerajú dole, majú hlavu predsunutú alebo zaklonenú. Plecia sú predsunuté, lopatky odstávajú a chrbát je v hrudnej časti zhrbený, čím prestane byť brucho aktívne. Následkom toho sa zväčšuje prehnutie – lordóza v driekovej oblasti. Dochádza k celkovému narušeniu statiky tela. Ťažnica už nesmeruje priamo cez kĺby, rovnomerne dole, ale je pred telom. Človek je nútený kompenzovať túto zmenu polohy inými svalmi a tak dochádza k ich preťaženiu a skráteniu a naopak oslabeniu svalov, ktorých funkcia bola vyradená. Správne pohybové stereotypy z obdobia novorodenca si postupne meníme a nahrádzame nesprávnymi pohybovými vzormi, z ktorých vznikajú rôzne problémy pohybového charakteru, či už v podobe bolesti, funkčných, prípadne až štrukturálnych porúch.

Preto neváhajte a ak vás trápia akékoľvek problémy pohybového aparátu, obráťte sa na odborníkov. Nikdy nie je neskoro začať cvičiť, žiť aktívnejšie a bez bolesti. Rada vás naučím ako na to, začneme pekne krok po kroku - správne dýchanie, spravný postoj. Až po osvojení si základných návykov, prejdeme na zložitejšie cviky. 

Môj profil nájdete tu: Zuzana Balejová - Vitalclinic.